W dniach 15 -16 września grupa 50 osób z naszej parafii, wraz z ks. proboszczem pielgrzymowała do Krakowa i Zakopanego. Kościół Katolicki rok 2017 ogłosił rokiem Św. brata Alberta, w tym roku także przypada 100 rocznica objawień Fatimskich. Dlatego też postanowiliśmy nawiedzić sanktuarium Św. brata Alberta w Krakowie i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.

W sanktuarium Św. brata Alberta uczestniczyliśmy we mszy Św. którą odprawił ks. Smerda. Po mszy św. zwiedzaliśmy wnętrze kościoła- część górną, w której odprawiane są nabożeństwa oraz część podziemną, w której znajduje się muzeum tego świętego. Kościół zbudowany został w latach 1981 – 1984 opiekują się nim siostry zakonne Albertynki. Następnie pojechaliśmy do sanktuarium Św. Jana Pawła II, które znajduje się także w Krakowie. Po krótkiej modlitwie mogliśmy podziwiać witraże oraz bogate wyposażenie wnętrza wielu kaplic tego sanktuarium usytuowanych w części górnej. Część dolna jest w kształcie ośmiobocznej sali w centrum, której jest ołtarz, w którym umieszczone są relikwie Św. Jana Pawła II (ampułka z krwią), obok ustawiony jest papieski krzyż pastoralny. Sala otoczona jest wieńcem kaplic służących modlitwie i oratoriów poświęconych sanktuariom maryjnym. Zauroczeni pięknem sanktuarium udaliśmy się do Zakopanego. Po dojechaniu zamieszkaliśmy u sióstr zakonnych na Krzeptówkach w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Wieczorem w tym sanktuarium był występ góralskiego zespołu muzycznego. Była to dla nas niespodzianka, gdyż w programie pielgrzymki występ zespołu nie był planowany. Mogliśmy podziwiać piękno muzyki góralskiej, która została nam zaprezentowana poprzez pieśni maryjne, patriotyczne i folklorystyczne. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień pielgrzymki jakże bogaty w przeżycia. Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do sanktuarium M.B. gdzie wraz z pielgrzymami z Opola i Białej Podlaskiej uczestniczyliśmy we mszy św. Po zakończonej mszy proboszcz tego sanktuarium przedstawił nam historię świątyni. Sanktuarium zostało zbudowane jako wotum wdzięczności Matce Bożej za ocalenie papież Jana Pawła II po jego zamachu 13 maja 1981r. Także tu byliśmy pod wrażeniem bogatego i ozdobnego wnętrza wykonanego z drewna oraz witraży przedstawiających objawienia fatimskie i wydarzenia z życia papieża Jana Pawła II. Następnie pojechaliśmy pod Gubałówkę. Tam był czas wolny, można było pospacerować, zrobić zakupy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Skarżysku – Kamiennej w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Także i tu poznaliśmy historię tego sanktuarium. Szczęśliwi wróciliśmy wieczorem ubogaceni tym wszystkim co widzieliśmy; widokiem krajobrazów górskich, architekturą i bogatym wyposażeniem tamtejszych świątyń oraz zdolnościami artystycznymi ludzi tamtego regionu.

autor Wiesław Jaroszek

obejrzyj zdjęcia

 

 

 

 

Msze Święte

w niedziele:
7:00, 9:00, 12:00, 16:00

w tygodniu:
7.00, 18:00

Ewangelia na dzis

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • 2018-02-25, 2. Niedziela Wielkiego Postu
    Mk 9,2-10
    Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden wytwórca sukna na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: „Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych.
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com