piątek, 28 listopada 2014 roku
Imieniny: Leslawa Zdzislawa
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Papież przyleciał do Turcji
  Papież Franciszek jest już w Ankarze. Rozpoczął w ten sposób wizytę w Turcji.
 • Pierwsze kroki Franciszka w Ankarze
  Papież Franciszek rozpoczął w południe swą wizytę w Turcji. Na lotnisku Esenboğa pod Ankarą powitali go: nuncjusz apostolski abp Antonio Lucibello, przedstawiciele rządu i władz lokalnych.
 • Rok nawrócenia
  Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – takie są priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015.
 • Papież pisze do konsekrowanych
  W związku z rozpoczynającym się w pierwszą niedzielę Adwentu, 30 listopada Rokiem Życia Konsekrowanego Ojciec Święty skierował list apostolski, skierowany do wszystkich osób konsekrowanych.
 • Homoseksualizm
  Nigdy nie traktujemy człowieka, który jest seksualny inaczej, jako straconego, przekreślonego, potępionego.
 • Konkret
  To, co dzieje się z innymi nie może nam być obojętne. I realizacja tej zasady nie sprowadza się jedynie do sięgnięcia do kieszeni.
 • Sześciolatki - dogrywka
  Młodzi rodzice znów intensywnie zbierają podpisy. W Katowicach m.in. w punkcie ksero przy 1 Maja 48 czy w kwiaciarni „Galeria u Sąsiadek” przy Sikorskiego 18, w Piekarach Śl. w delikatesach „Ania” na os. Wieczorka. Mówią, że to oni powinni mieć prawo do decyzji, czy posłać swoje dziecko do szkoły.
 • Przychodzą, by prosić
  – Nie szukam czyichś wizji i opisów czyśćca. Na szczęście to wielka tajemnica. Ale wiem, że modlitwa za zmarłych jest bardzo ważna i skuteczna – mówi s. Teresa ze Zgromadzenia Świętej Rodziny z Bordeaux.

 • Dialog prawosławnych i niechalcedońskich
  W dniach 24-25 listopada zebrała się w Atenach Wspólna Komisja Teologiczna Kościołów prawosławnych i niechalcedońskich, aby ustalić i uzgodnić plan swych dalszych prac.
 • Pełna jedność jest jak najbardziej realna
  „Daty jeszcze nie znamy, ale jestem pewny, że nadejdzie dzień, kiedy wspólnie oddamy chwałę Bogu, spożywając ten sam Chleb i pijąc z tego samego kielicha. Wiara w odzyskanie pełnej jedności jest jak najbardziej realna”. Przed papieską wizytą w Turcji mówi o tym, w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Famiglia Cristiana prawosławny patriarcha Bartłomiej I.
 • Kard. Koch: wizyta Papieża u patriarchy to już tradycja
  Wizyta Papieża u prawosławnego patriarchy Konstantynopola jest przede wszystkim świadectwem bardzo dobrych relacji między Stolicą Apostolską i patriarchatem – podkreśla w przeddzień papieskiej podróży do Turcji kard. Kurt Koch, odpowiedzialny w Watykanie za ekumenizm.
 • Papież wzywa do zmiany duszpasterskiej mentalności
  Papież zaapelował o prawdziwą kościelną transformację i zmianę duszpasterskiej mentalności, gdy chodzi o pracę Kościoła w miastach.
 • Parlament zatwierdził premiera Jaceniuka
  Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera dotychczasowego szefa rządu, Arsenija Jaceniuka. Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 341 parlamentarzystów.
 • Stambuł: Katolicy czekają na papieża
  „Mała trzódka” Kościoła katolickiego w Stambule „z radosnym i wdzięcznym sercem” oczekuje na przybycie papieża Franciszka. Zapewnia o tym przesłanie wikariatu apostolskiego tego miasta, w którym chrześcijaństwo ma niemal dwutysiącletnią tradycję. Ojciec Święty jutro uda się z trzydniową wizytą do Turcji.
 • O krok od dziecięcej katastrofy humanitarnej
  Ponad 127 tys. dzieci ze Wschodniej Ukrainy musiało opuścić swoje domy.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego