środa, 27 maja 2015 roku
Imieniny: Augustyna Juliana
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Kościół o przebudowie Górnego Śląska
  Przyszłość Górnego Śląska nie może pozostawać zakładnikiem surowcowego potencjału regionu - uważa Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim.
 • Nasza otwartość na uchodźców z Syrii jest większa
  Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala powiedział w środę w Sejmie, że Polska zadeklarowała pomoc 60 rodzinom prześladowanych w Syrii chrześcijan, ale nasza otwartość w tej sprawie jest o wiele większa.
 • Rodziny z Donbasu idą na swoje
  W pierwszych dniach czerwca kolejne rodziny ewakuowane z Donbasu opuszczą ośrodki w Łańsku oraz Rybakach i zamieszkają samodzielnie na terenie Polski. Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym wyjadą z ośrodków po zakończeniu roku szkolnego.
 • Narzeczeństwo czasem wprowadzenia w dary duchowe
  "Nie możemy lekkomyślnie traktować więzi ciała, nie otwierając pewnych trwałych ran ducha". Katecheza papieża Franciszka 27 maja 2015.
 • Intensywne przygotowania do ŚDM
  Szkolenia wolontariuszy, scenariusze przyjęcia pielgrzymów w parafiach, projekty ewangelizacyjne, a nade wszystko nadzieja na duchowe przeżycie spotkania z papieżem Franciszkiem, ale i promocję Polski i Małopolski – w całej Polsce trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
 • Franciszek o narzeczeństwie
  O narzeczeństwie jako okresie przygotowania na przyjęcie darów, jakimi Bóg pragnie obdarzyć nową rodzinę mówił papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
 • Konkurs: Na ratunek ojcom
  Utarło się, że każdy mężczyzna marzy o tym, by wybudować dom, posadzić drzewo i mieć syna. Wydawałoby się, że to ostatnie jest najłatwiejsze...
 • Robię to, czego się boję
  Skończyła 25 lat, a na swoim koncie ma już zarządzanie 50-osobowym zespołem, w tym 25 facetami. Jak jedna, niepozorna dziewczyna, pociągnęła za sobą kilkudziesięciu chłopaków i do czego ich przekonała?
 • Watykan nie pomagał zbrodniarzom
  Watykan nie pomagał w żaden sposób hitlerowskim zbrodniarzom w ucieczce do Ameryki Południowej i innych krajów - pisze o tym we wtorek watykański dziennik "L'Osservatore Romano", informując o książce na ten temat, która ukazała się we Włoszech.
 • Polska przyjmie 60 rodzin z objętej konfliktem Syrii
  "Dzisiaj chrześcijanie, którzy są prześladowani w sposób barbarzyński w Syrii, zasługują, żeby kraj chrześcijański, jakim jest Polska, dość szybko zareagował i podążył z pomocą" - powiedziała wczoraj premier Ewa Kopacz.
 • Indie: Już ponad 1150 ofiar upałów
  Fala upałów, która przetacza się przez Indie, spowodowała już śmierć ponad 1150 ludzi - poinformowały w środę władze. Większość ofiar to bezdomni, ludzie starsi, a także robotnicy budowlani. Termometry w wielu miejscach pokazują nawet 48 stopni Celsjusza.
 • Polska - kraj chorych dzieci
  Rośnie liczba nastolatków umierających z powodu nowotworów, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Plagą są również otyłość, próchnica i zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży.
 • Kaletnik jak psycholog
  Gdy zapytać w Lublinie, gdzie można wymienić zamek w torbie, spodniach czy butach, odpowiedź zawsze zabrzmi jednakowo: na Zielonej.
 • Kromka chleba na potem
  Pewna kobieta liczyła aborcje do 30. dziecka. Potem przestała... Obrona życia poczętego to jedno z podstawowych zadań s. Bernadetty Joanny Gratkowskiej.
 • Świątynie obnażone
  Trzeba było dwóch czeskich fotografów, byśmy mogli wyraźnie przejrzeć się we współczesnej architekturze sakralnej.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego