czwartek, 2 lipca 2015 roku
Imieniny: Jagody Urbana
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • "Łączka" też na Bródnie
  IPN poszukuje ofiar komunistycznych oprawców na kolejnym cmentarzu. W kwaterze 45N, przy murze cmentarza żydowskiego, może spoczywać m.in. mjr Marian Bernaciak ps. "Orlik", dowódca zgrupowania oddziałów partyzancki WiN.
 • Abp Tomasi: Terroryzm podważa prawa boskie i ludzkie
  Od roku 2000 pięciokrotnie wzrosła liczba ofiar terroryzmu. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach nasiliło się mordowanie niewinnych ludzi przez takie ugrupowania jak ISIS czy Boko Haram.
 • Papież prosi o modlitwę za Grecję
  W sposób szczególny myśli o wielu rodzinach dotkliwie cierpiących na skutek kryzysu.
 • Kobieta zmarła po poparzeniu barszczem Sosnowskiego
  Była leczona w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
 • Radość Ewangelii i liście koki
  Podczas swego tygodniowego pobytu w Ameryce Południowej Franciszek będzie głosił tamtejszym narodom „radość Ewangelii” – zapewnił dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. 30 czerwca przedstawił on w Watykanie ogólny program 9. zagranicznej podróży papieskiej, która w dniach 5-12 lipca obejmie Ekwador, Boliwię i Paragwaj.
 • Ja nie mam co na siebie włożyć
  Moda? Nie daj się wkręcić, że coś musisz. Nic nie musisz. Ta książka też do niczego nie zmusza.
 • Rosja przerwała dostawy gazu na Ukrainę
  Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę w środę od godz. 10 czasu moskiewskiego (godz. 9 czasu polskiego), gdyż Ukraina nie wniosła opłaty z góry za surowiec - oznajmił szef Gazpromu Aleksiej Miller. Kijów ogłosił wcześniej, że wstrzymuje zakup gazu z Rosji.
 • Imigracyjny rekord w Europie
  Rekordowe 137 tys. imigrantów przybyło od początku roku do Europy w niebezpiecznych warunkach przez Morze Śródziemne, większość z nich uciekła przed konfliktami zbrojnymi w krajach Afryki Północnej - informuje Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).
 • Więcej wody dla przyrody
  Do nadmiernego odpływu wody z terenu Polski przyczyniają się zmiany klimatu, urbanizacja, nadmierna melioracja czy regulowanie cieków. W efekcie wody opadowe i roztopowe odprowadzane są szybko do rzek, zwiększając falę powodziową.
 • Śladami pamięci o świętym Janie Pawle
  Pamięć o świętym Janie Pawle Wielkim na pewno jest inna niż przed laty. Ale przecież ciągle trwa. Chcesz pomóc ją udokumentować?
 • Jestem gotowy na to wyzwanie
  Z nowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr. Pawłem Rytel-Andrianikiem, który 1 lipca rozpoczął urzędowanie, rozmawia Agata Puścikowska.
 • Samolot spadł na domy - już 141 ofiar
  Co najmniej 141 osób zginęło we wtorek w Indonezji, gdy wojskowy samolot transportowy Hercules C-130 rozbił się w dwie minuty po starcie nad dzielnicą mieszkalną Medanu na północy Sumatry - poinformowała w środę policja. Trwają poszukiwania ciał ofiar.
 • Głosić sąsiadom Dobrą Nowinę
  Przepis na ewangelizację? Czasami wystarczy pyszny smalec przygotowany przez Caritas, chleb ofiarowany przez miejscową piekarnię, albo zawody w chodnikowym rysowaniu kredą. Wystarczy przyprawić to miłością.
 • Zanurzeni w prawdzie
  Proces o stwierdzenie nieważności zawartego małżeństwa jest skomplikowany. Wiele wskazuje jednak na to, że sprawy będą toczyć się szybciej.
 • Co oni musieli przeżywać?
  O czytaniu średniowiecznych tekstów,
nieznośnym mężu Doroty i kobiecie uzdrowionej z trądu
z s. Kamilą Leszczyńską CSC rozmawia ks. Piotr Sroga.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego