środa, 23 lipca 2014 roku
Imieniny: Bogny Apolinarego
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Kościół w Jasienicy zostanie otwarty
  W najbliższą niedzielę zostanie otwarty kościół pw. Narodzenie Pańskiego w Jasienicy.
 • Pedofile poskarżą się trybunałowi
  Holenderskie stowarzyszenie pedofilów MARTIJN po ponad 30 latach działalności zostało zdelegalizowane. Jego członkowie chcą zaskarżyć tę decyzję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
 • Donieck: Rząd mówi o masowej ucieczce
  Prorosyjscy rebelianci w Doniecku na wschodzie Ukrainy opuszczają swoje pozycje na przedmieściach i wycofują się do centrum miasta - poinformowało w środę dowództwo operacji antyterrorystycznej prowadzonej przez ukraińskie władze.
 • Energia z lagun pływowych
  Sektor brytyjskiej energetyki morskiej wytwarzający energię dzięki wykorzystaniu tzw. lagun pływowych( sztucznych zatok) może osiągnąć wartość nawet 27 mld funtów - wynika z raportu opracowanego przez Centre for Economics and Business Research (CEBR).
 • Pod gruszę czy do kurortu?
  Chyba odeszła już do lamusa istniejąca jeszcze całkiem niedawno forma spędzania wolnego czasu, gdy rodzina zabierała koce, prowiant i wyruszała nad rzekę lub pobliski zalew wodny, by wspólnie spędzić wolne popołudnie.
 • Cały świat w 9 dni
  Wspólnota Sól Ziemi z Opola już po raz czwarty na letnim obozie gościła w parafii św. Joachima i Anny w Dziewkowicach.
 • Penelopa opolska
  Do tej pory problemy zrodzone przez emigrację opisywane były językiem naukowym, publicystycznym i duszpasterskim. Teraz – szczęśliwie! – dochodzi do tego język sztuki.
 • Zapiski z Góry Atos
  Biada mi. Piszę o Bożej miłości, a sam mało kocham Boga i dlatego smutnym bardzo i cierpię jak Adam wygnany z raju, i płaczę głośno, i wołam, i krzyczę...
 • Chrystus Odkupiciel z Rio
  Podczas tegorocznego mundialu oglądaliśmy ten pomnik setki razy. Jaka jest historia najsłynniejszego symbolu Rio de Janeiro?
 • Mamy problemy z rodziną?
  Wszystko przez to, że odrzucono "Humanae vitae" i nie zrozumiano Jana Pawła II.
 • Ekumeniczny prymat braterstwa i przyjaźni
  Papież już go sprawuje - twierdzi kardynał Kurt Koch.
 • Szok po antysemickich incydentach
  Francja obawia się przeniesienia na swe terytorium bliskowschodnich konfliktów.
 • UE szykuje sankcje sektorowe wobec Rosji
  Komisja Europejska ma w czwartek przedstawić propozycje sankcji wobec Rosji w sferach obronności, usług finansowych i zaawansowanych technologii, w tym związanych z energetyką - poinformował w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
 • "Hamas musi dokonać wyboru"
  W trakcie wtorkowej wizyty w Egipcie sekretarz stanu USA John Kerry wezwał do natychmiastowego wstrzymania aktów przemocy w Strefie Gazy, apelując przy tym szczególnie do radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas o zawarcie rozejmu z Izraelem.
 • Generał karmelitów o 500-leciu św. Teresy
  „Papież Franciszek odznacza się szczególnym umiłowaniem św. Teresy” – mówi o. Saverio Cannistrà OCD. Przełożony generalny karmelitów bosych udzielił wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi ABC na temat przygotowań do obchodów 500-lecia urodzin wielkiej mistyczki.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego