sobota, 23 sierpnia 2014 roku
Imieniny: Rozy Apolinarego
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Kościół wobec sytuacji w Iraku
  Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wezwało katolików, by 26 sierpnia włączyli się w inicjatywę Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.
 • Z trampa król
  W „Król w Nowym Jorku” Chaplina uderza przenikliwość, z jaką antycypował zachodzące w kulturze, obyczajach i mediach przemiany, które z czasem doprowadzą do bezprzykładnych wynaturzeń.
 • Rząd 4 miejsce 37
  W naszej mentalności tkwi przywiązanie do raz wybranego miejsca. Ale miejsce w Kościele, to nie miejsce w konkretnej ławce.
 • Wszędzie, gdzie cierpią ludzie
  O niesieniu pomocy biedniejszym i o realizowaniu myśli papieża Jana Pawła II z ks. Mietkiem Puzewiczem, dyrektorem radia eR i założycielem Stowarzyszenia Solidarności Globalnej, rozmawia ks. Rafał Pastwa.
 • Święto Ciulimu – Czulentu
  Od pokazu głośnego filmu „Żydowski kardynał” rozpoczął się dzisiaj w Lelowie, rodzinnym mieście słynnego chasyda - cadyka Dawida Bidermana, Festiwal Ciulimu – Czulentu, czyli dwukulturowa impreza w dawnym sztetlu, łączącym tradycje polskie i żydowskie. Festiwal potrwa do niedzieli.
 • Kościół w Polce pomaga poszkodowanym
  Na konta parafii w Kasince Małej i Kasinie Wielkiej trafiło dziś 200 tys. zł. Pieniądze w imieniu archidiecezji krakowskiej przekazał kard. Stanisław Dziwisz.
 • Nigeria: trwa ofensywa Boko Haram
  Kościół w Nigerii apeluje do rządu o zintensyfikowanie działań na rzecz powstrzymania ofensywy islamskich fundamentalistów.
 • Dobro wspólne należy chronić wspólnie
  Papieskie słowa o potrzebie „zatrzymania niesprawiedliwego napastnika” oraz o „III wojnie światowej na raty” wciąż wzbudzają liczne komentarze.
 • Propozycje śpiewów - XXI Niedziela Zwykła
  Uwzględniają czytania i antyfony mszalne.
 • Siedzi za niewinność?
  Wyrok dożywotniego więzienia za zabójstwo sprzed 15 lat może odbywać niewłaściwa osoba - ustaliła Prokuratura Rejonowa w Olsztynie. Niedawno do morderstwa przyznał się ktoś inny. Prawdopodobnie błędnie też ustalono tożsamość zwłok. To precedens w skali kraju - oceniają śledczy.
 • Irak: Zamach na sunnicki meczet
  Szyicci bojownicy dokonali ataku a sunnicki meczet w prowincji Dijala w środkowej części Iraku - poinformowało źródło w irackich siłach bezpieczeństwa.
 • Ks. Lemański suspendowany
  Ks. Wojciech Lemański otrzymał karę suspensy.
 • Konwój wjechał na Ukrainę bez zgody Kijowa
  Już około 70 ciężarówek z rosyjskiego konwoju humanitarnego przekroczyło w piątek granicę ukraińską - relacjonuje świadek cytowany przez agencję Reutera. Wcześniej agencje podały informację, że na Ukrainę wjechało przez przejście Izwaryne około 30 ciężarówek.
 • Rosyjski konwój może wjechać na Ukrainę
  Pierwsze ciężarówki rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną mogą już w piątek rano wjechać na terytorium Ukrainy. Jak poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, w czwartek ukraińskie służby graniczne rozpoczęły ich odprawę.
 • Sponsorzy zbrodni
  Islamiści z Państwa Islamskiego są sponsorowani petrodolarami z krajów Zatoki Perskiej.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego