wtorek, 21 października 2014 roku
Imieniny: Urszuli Hilarego
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Sikorski twierdzi, że się zagalopował
  Marszałek Sejmu Radosław Sikorski - komentując swoją wypowiedź dla portalu Politico - powiedział, że jest mu przykro, iż postawił Donalda Tuska i premier Ewę Kopacz w niezręcznej sytuacji. "Zdarza się człowiekowi zagalopować, tak było w tym przypadku" - przyznał.
 • Nowa międzynarodowa platforma dla Nowej Ewangelizacji
  Podczas konferencji "Od konserwacji do misji. Wokół Evangelii Gaudium" zaprezentowano projekt Nubes Dei - międzynarodową platformę cyfrową dla Nowej Ewangelizacji.
 • Ołtarz Pokoju w Krakowie
  W krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach ustawiono już ołtarz "Donum, Caritas et Pax - Dar Miłości i Pokoju".
 • Sikorski tłumaczy się z wywiadu dla Politico
  Marszałek Sejmu, b. szef MSZ, Radosław Sikorski poinformował, że nie był świadkiem rozmowy Władimira Putina z Donaldem Tuskiem, w której prezydent Rosji miał mówić b. premierowi o podziale Ukrainy. Podkreślił, że w relacjach z Moskwą rząd zawsze realizował polskie interesy.
 • Zmarli dwaj kolejni górnicy
  Niewydolność wielonarządowa w przebiegu ciężkiej postaci choroby oparzeniowej była przyczyną śmierci dwóch kolejnych górników w wieku 28 i 29 lat, którzy zmarli we wtorek w Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) w Siemianowicach Śląskich - podał dr hab. Marek Kawecki.
 • Bojkotuj Halloween, przyjdź na "Matteo"
  Nowy film Michała Kondrata wchodzi do kin 31 października. Zbieżność dat to nie przypadek.
 • Pistorius skazany
  We wtorek w Pretorii sędzia Thokozile Masipa ogłosiła wyrok w sprawie Oscara Pistoriusa. Południowoafrykański niepełnosprawny lekkoatleta został skazany na pięć lat pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci Reevy Steenkamp.
 • Bolesny Różaniec
  Czyli biblijne podstawy „trudności różańcowych” - część V.
 • Putin do Tuska: Rozbierzmy razem Ukrainę
  Władimir Putin proponował Donaldowi Tuskowi polsko-rosyjski rozbiór Ukrainy. Informację tę podał były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w rozmowie z politico.com.
 • KONKURS: Alkoholiczka
  Diagnoza: choroba alkoholowa ‒ była dla mnie tragedią nie tylko z powodu miłości do alkoholu i przeczuwanej straty.
 • Abp Gądecki podsumowuje synod
  Największym osiągnięciem Synodu Biskupów na temat współczesnych wyzwań wobec rodziny jest zauważenie konieczności otoczenia troską i towarzyszenia duszpasterskiego wszystkim sytuacjom regularnym i nieregularnym w małżeństwie – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaraz po powrocie z Rzymu do Polski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej.
 • Sam nie osiągnę tego, co chcę
  Człowiek, choć odrębny i niepowtarzalny, nie jest w stanie na własną rękę osiągnąć niektórych ważnych dla siebie dóbr. Musi włączyć się we współdziałanie. Staje się częścią społeczności.
 • Oddycha za mnie "bliźniak"
  Ta choroba przewraca życie do góry nogami. Ostatnio usłyszał o niej cały świat.
 • Narasta agresja wobec ludzi Kościoła w Meksyku
  Meksyk ma smutny prymat w całej Ameryce Łacińskiej, gdy chodzi o akty czynnej nienawiści wobec ludzi Kościoła. W żadnym innym państwie tego regionu nie popełniono na nich tylu morderstw.
 • Kard. Scola o synodzie: Trzeba wyjść z zamieszania
  Nie możemy zatrzymać się w miejscu, proces synodalny musi zostać podjęty na szczeblu lokalnym – podkreśla kard. Angelo Scola.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego