sobota, 1 listopada 2014 roku
Imieniny: Juliana Lukasza
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Oj, żebym kroków nie pomyliła!
  Ponad 100 tancerzy, kilkadziesiąt wykonań tańców grupowych i indywidualnych, tysiące wzruszeń i emocji – a to wszystko na największym takim turnieju na Dolnym Śląsku.

 • Głos ciszy
  Do rozpoczęcia medytacji wystarczy nasza zgoda. To początek drogi odkrywania swoich korzeni, swego potencjału.
 • Alleluja, jest niebo!
  Wszystkich świętych to urealnienie teoretycznej wiary w nasze zbawienie. W ten dzień trzeba przyznać: jest niebo. I jest wielu takich, którzy już je osiągnęli.
 • Kard. Koch o dialogu z luteranami
  O wyzwaniach związanych z 50-leciem ekumenicznego otwarcia w Kościele katolickim oraz zbliżającym się 500-leciem reformacji mówił na forum Światowej Federacji Luterańskiej kard. Kurt Koch.
 • Społeczne skutki epidemii
  Epidemia wirusa ebola niesie ze sobą nie tylko śmierć i głód, ale także rozpacz mającą poważne konsekwencje społeczne. Zwrócił na to uwagę jeden z biskupów Liberii w wywiadzie dla agencji CNS.
 • Trudno zachcać, by pozostali
  Biskupi spotkali się w sprawie sytuacji w Syrii.
 • Ciało Jezusa przybliża nas ku Bogu
  O chrześcijanach, którzy są tak bardzo przywiązani do prawa, że zaniedbują sprawiedliwość i miłość mówił dziś papież podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty przestrzegł przed grożącą im obłudą.
 • Kard. Burke o posynodalnym zamieszaniu
  Istnieje poczucie, że Kościół jest łodzią bez steru - przestrzegł kard. Raymond Leo Burke w wywiadzie dla hiszpańskiego tygodnika „Vida Nueva”.
 • Wreszcie!
  Grubo po Euro 2012 otwarto kolejny odcinek A4. Dobra to wieść do mieszkańców Podkarpacia.
 • "Polskie Noble" przyznane
  Profesorowie: Tomasz Goslar, Karol Grela, Iwo Białynicki-Birula oraz Lech Szczucki są tegorocznymi laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwanych Polskimi Noblami. Nagrody wręczone zostaną 3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
 • Odpowiedź włoskiego Kościoła na Halloween
  Msze i koncerty chrześcijańskiego rocka - tak Kościół we Włoszech odpowiada na coraz popularniejsze i hucznie obchodzone Halloween. Chcąc przede wszystkim zachęcić młodzież do udziału w alternatywnych obchodach diecezje mają dużo ofert spod znaku rozrywki.
 • Mojżesz prawodawca
  Ten nakręcony w 1974 roku mini-serial także i dziś robi wrażenie. Szczególnie od momentu, gdy na ekranie pojawia się Burt Lancaster. Rzecz jasna w tytułowej roli.
 • Nekropolie 
w kościołach
  W wielu starych świątyniach diecezji
 czujemy się jak na cmentarzu. Epitafia i nagrobki są znakiem ,
że tuż obok ktoś pokornie czeka na zmartwychwstanie.

 • Co jest sprawiedliwe?
  Oddać drugiemu to, co mu się z prawa należy... Z jakiego prawa? Przede wszystkim z jego praw jako człowieka.
 • Nie boimy się zmarłych
  O szansach na aureolę, wampirach i wiedźmach oraz niebezpieczeństwie otwarcia się na działania szatana z ks. Jakubem Dudkiem MS rozmawia Krzysztof Kozłowski.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego