niedziela, 23 listopada 2014 roku
Imieniny: Adeli Klemensa
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Szwajcaria z Pucharem Davisa
  Szwajcarscy tenisiści w finale w Lille w Pucharze Davisa pokonali Francję 3:1 i po raz pierwszy w historii zdobyli to trofeum.
 • Premier o podważaniu wyników wyborów
  Kontestowanie wyników wyborów przez liderów opozycji, to próba niszczenia fundamentów demokracji - oceniła premier Ewa Kopacz na warszawskiej, niedzielnej konwencji PO.
 • Święto patronalne nadzwyczajnych szafarzy
  Bp Rudolf Pierskała podczas spotkania formacyjno-modlitewnego mówił o zadaniach i roli ojca we współczesnej rodzinie.
 • Błąd zmienia wyniki?
  Serwis TVN24 poinformował, że dla woj. śląskiego inna jest liczba ważnie oddanych głosów podana przez PKW niż ta podawana przez komisję wojewódzką. Błąd okazuje się być szerszy.
 • Papież ogłosił nowych świętych
  Zbawienie zaczyna się od naśladowania Chrystusowych dzieł miłosierdzia - stwierdził Ojciec Święty.
 • Putin po raz kolejny?
  Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w wywiadzie dla agencji TASS, że nie zamierza być prezydentem dożywotnio, ponieważ jest to szkodliwe dla kraju. Ale nie wykluczył zarazem, że będzie kandydował w wyborach szefa państwa w 2018 r.
 • Czystki na Krymie
  Obrońcy praw człowieka protestują przeciwko traktowaniu katolików na Krymie. Problemy mają też prawosławni z Patriarchatu Kijowskiego.
 • Wreszcie są oficjalne wyniki
  PKW w sobotę w nocy ogłosiła końcowe wyniki wyborów samorządowych. Najwięcej mandatów do sejmików województw zgromadziła PO. Natomiast najlepszy procentowy wynik w skali kraju uzyskało PiS.
 • (Re)Akcja na realia
  – Przychodzą do nas i mówią: „Chcę się zapisać 
do AK, bo fajne rzeczy tu robicie” 
– mówi Marek Kuczyński.

 • Lodowce szybko topnieją
  Ocieplenie klimatu sprawiło już, że powierzchnia lodowców w szwajcarskich Alpach znacznie zmalała - poinformowali w czwartek naukowcy. W 2010 r. zajmowały one łącznie 940 kilometrów kwadratowych - o prawie jedną trzecią mniej niż w 1973 r.
 • Debatowali przed drugą turą
  Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Sasin starli się w długo oczekiwanej bezpośredniej dyskusji.
 • Bez Stocha Polacy nie dali rady
  Polscy skoczkowie narciarscy zajęli dziewiąte miejsce i odpadli po pierwszej serii sobotniego konkursu drużynowego Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. Od Austriaków, którzy uplasowali się na ósmej pozycji, dzieliło ich 0,1 pkt.
 • 20 tys. domów pozostaje bez prądu
  Zmniejsza się liczba odbiorców w województwie podlaskim pozbawionych prądu po całonocnych opadach mokrego, ciężkiego śniegu. Według informacji podanych przez PGE Dystrybucja SA z godz. 16.00 w sobotę, zasilania nie miało jeszcze ok. 20 tys. odbiorców.
 • Papież: Ludzkość jest poraniona
  O konieczności zachowania świeżości charyzmatu, adekwatnego odpowiadania na potrzeby współczesnego człowieka oraz podtrzymywania eklezjalnej jedności mówił Papież do przedstawicieli ruchów kościelnych.
 • Nagroda Ratzingera dla Polaka
  Nagrody imienia Josepha Ratzingera otrzymali dziś w Watykanie: ksiądz prof. Waldemar Chrostowski i prof. Anne-Marie Pelletier z Francji.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego