wtorek, 29 lipca 2014 roku
Imieniny: Olafa Marty
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Rosyjska Cerkiew prawosławna wobec Ukrainy
  Paradoksalnie, największa liczba wiernych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (12–13 mln) mieszka nie w Rosji, lecz na Ukrainie, głównie we wschodniej i centralnej części kraju. Wśród jego wiernych są nie tylko Rosjanie, ale - i to w znacznej większości - Ukraińcy.
 • Miejsce w Kościele
  Ani ksiądz świeckiego, ani świecki księdza nie zastąpi. Każdy ma w Kościele swoje miejsce do zagospodarowania.
 • Rozkwitamy jak róże
  Wśród dzieci, otaczanych modlitewnym płaszczem są niemowlaki, maluszki, nastolatki a także dorośli, mający już własne pociechy. – To działa – mówią.
 • KONKURS: Zrozumieć człowieka cierpiącego
  Jan Galarowicz podejmuje próbę odpowiedzi na jedno z najważniejszych ludzkich pytań: CZY CIERPIENIE MA SENS?
 • Papież rozmawiał z kapłanami
  W ubiegłą sobotę podczas pierwszej wizyty w Casercie Papież jak zwykle chciał porozmawiać z miejscowym duchowieństwem. Spotkanie miało miejsce w kaplicy Pałacu Królewskiego i trwało ponad godzinę. Franciszek odpowiedział na pytania czterech kapłanów.
 • 50 tysiącom dzieci grozi śmierć głodowa
  Kryzys w Sudanie Południowym przybrał rozmiary "najgorszego w świecie" raportuje Rada Bezpieczeństwa ONZ, wzywając do podjęcia pilnych inicjatyw na rzecz pomocy mieszkańcom tego targanego wewnętrznymi konfliktami kraju.
 • Skala przemocy w szkołach narasta
  W polskich szkołach nasila się agresja słowna i fizyczna kierowana wobec rówieśników oraz nauczycieli, a także przemoc w cyberprzestrzeni - alarmuje NIK. MEN odpowiada, że ma świadomość istnienia problemu przemocy i zapowiada działania w tej sprawie.
 • Do zielonoświątkowców w Casercie przybył papież
  Dwa dni po wizycie w Casercie papież Franciszek ponownie przybył do tego włoskiego miasta, aby spotkać się z tamtejszą wspólnotą zielonoświątkowców. Jej pastorem jest jego przyjaciel, Giovanni Traettino.
 • Ks. Lemański podjął nowe obowiązki
  Ks. Wojciech Lemański podjął w poniedziałek obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu i został przedstawiony personelowi tego ośrodka. Ksiądz powiedział PAP, że będzie się starał pomóc pacjentom, a nie zaszkodzić.
 • Hospicja perinatalne
  Wasze dziecko jest bardzo chore, jego szanse na przeżycie są niewielkie – takie słowa brzmią jak wyrok. Alternatywą dla aborcji ze względów eugenicznych są hospicja perinatalne.
 • Raz inaczej o islamie
  Parę tygodni temu brałem udział we Mszy św. w tysięczny dzień po śmierci. Msza odbyła się na cmentarzu. W tym celu syn zmarłego wystawił tam namiot-kaplicę dla ponad stu ludzi.
 • Wojna, która wstrząsnęła światem
  100 lat temu zapadły pierwsze decyzje, które doprowadziły do wybuchu wojny na niewyobrażalną dotąd skalę.
 • Trwają walki w Ługańsku, są zabici
  W Ługańsku na wschodniej Ukrainie nadal trwają w poniedziałek ciężkie walki między prorosyjskimi separatystami, którzy kontrolują to miasto a ukraińskimi siłami rządowymi. Ostatniej doby zabitych zostało tam co najmniej pięć osób - podała rada miasta.
 • Pixel
  Dlaczego rak płuc jest szczególnie trudny do leczenia i w jaki sposób naukowcy zamierzają to zmienić? Które zwierzęta są najgłośniejsze na świecie? Kiedy powstał słynny napis górujący nad Hollywood?
 • Prof. Chazan wróci do szpitala Świętej Rodziny?
  W poniedziałek prof. Bogdan Chazan złoży do sądu pracy odwołanie od decyzji prezydent Warszawy, które pozbawiła go zatrudnienia, zapowiada "Nasz Dziennik".

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego