sobota, 1 sierpnia 2015 roku
Imieniny: Alfonsa Nadii
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Godzina "W" - pojawiła się Polska
  W godzinę "W" czterdzieści kilka tysięcy powstańców wystąpiło przeciwko Niemcom; na ulicach pojawiły się polskie flagi, żołnierze z opaskami, znienacka na ulicach Warszawy pojawiła się Polska - mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
 • Znamy program Jubileuszu Miłosierdzia
  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami papieskimi od 8 grudnia br. do 20 listopada przyszłego roku w całym Kościele katolickim trwać będzie Jubileusz Miłosierdzia. Stolica Apostolska ogłosiła ramowy program jego obchodów centralnych.
 • Stolica oddaje cześć powstańcom
  Uroczystości upamiętniające powstańcze walki na Mokotowie - złożenie wieńców, zapalenie zniczy i minuta ciszy przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera - rozpoczęły się w sobotę rano, w 71. rocznicę wybuch powstania warszawskiego.
 • Zakazana abstynencja
  55 lat temu komuniści przystąpili do likwidacji Centrali Krucjaty Wstrzemięźliwości, ruchu który mógł otrzeźwić Polskę.
 • Indiański szyfr, którego nie złamali Niemcy
  Nieznana rola kanadyjskich Indian w zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami jest tematem filmu, do którego właśnie zakończyły się zdjęcia. Kanadyjczycy odkrywają, jak istotne dla zwycięstwa były indiańskie języki.
 • Biuro turystyczne Intertour zbankrutowało
  Krakowskie biuro turystyczne ogłosiło niewypłacalność. Do kraju wracają jego klienci przebywający za granicą.
 • Weźcie od Maryi nadzieję wiary
  Pielgrzymów na Jasnej Górze witał m.in. bp Jan Szkodoń oraz liczni kapłani z podhalańskich parafii.
 • Broda, burka, nikab - zakazane!
  W Uzbekistanie zakazano noszenia strojów religijnych, w Kirgistanie kontroluje się kazania imamów, w Tadżykistanie otwarcie walczy z islamistami, a Turkmenistan zamyka się na obce społeczności; walka byłych republik ZSRR z islamem może rodzić bunt społeczny.
 • Ministrant jak minister i poseł
  To obowiązek i godność służyć najważniejszej Osobie – Bogu i ludziom, reprezentując ich  przy ołtarzu.
 • Jak kupić konia?

  Najlepiej mieć zaprzyjaźnionego, ewentualnie przekupionego Cygana, jeśli chce się dokonać dobrej transakcji. Tak przynajmniej było w XVIII i XIX wieku, kiedy w Łęcznej odbywały się jedne z największych jarmarków końskich.

 • Cisza, która boli
  – Wiemy, jak ważne jest życie. Jeśli można je uratować bądź przedłużyć, warto to robić. Pomoc zmienia serce ofiarodawcy, a choremu daje nadzieję. To lek, którego nie można kupić w żadnej aptece – mówi Justyna Panfilewicz.
 • Bóg zsyła choroby?
  Od wielu miesięcy z uporem maniaka wertuję karty Ewangelii, starając się pochwycić Jezusa na gorącym uczynku i znaleźć choć jedną sytuację, w której zaproponował choremu, by akceptował chorobę. Nie znajduję.
 • Radosne życie pustelnicze
  Siostra Montini prawie się nie odzywa. Żeby lepiej słyszeć, co mówi On. 
Patrząc na nią, można się tylko domyślać, jak słodkie słyszy słowa.
 • Alergicy: odchudzajcie się z głową
  Regularne spożywanie wody, ograniczenie soli, unikanie restrykcyjnych diet i parafarmaceutyków wspomagających odchudzanie to wskazówki jakimi powinni się kierować alergicy, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy - radzi olsztyńska naukowiec.
 • Irak: Dominikanki o tragedii swojego zgromadzenia
  „W ciągu pierwszych 8 miesięcy inwazji Państwa Islamskiego straciłyśmy 12 sióstr. Ich serca nie potrafiły znieść takich cierpień”.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego