czwartek, 23 października 2014 roku
Imieniny: Marleny Seweryna
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Niemcy: karynałowie o synodzie o rodzinie
  Kard. Joachim Meisner skrytykował fakt, że na ostatni Synod Biskupów nie zaproszono ekspertów od teologii małżeństwa i rodziny z rzymskiego Instytutu Jana Pawła II.
 • Boko Haram uprowadziła kolejnych 60 dziewcząt
  Islamscy fundamentaliści uprowadzili w Nigerii kolejnych 60 dziewcząt. Bojówkarze z Boko Haram napadli na dwa miasteczka (Waga i Grata) w regionie Adamawa, który od dwóch miesięcy znajduje się praktycznie pod ich kontrolą.
 • Trwa akcja poszukiwawcza w gruzach budynku
  Ratownikom, którzy próbują dotrzeć do trzech osób zaginionych po porannym wybuchu gazu w katowickiej kamienicy, pozostało do przeszukania już tylko jedno miejsce. Aby do niego dotrzeć, będą przy użyciu specjalistycznego sprzętu rozbierać zawalone stropy.
 • Papież o handlu ludźmi, dożywociu i karze śmierci
  Potrzebę rozwijania sprawiedliwości respektującej godność i prawa osoby ludzkiej podkreślił papież Franciszek, spotykając się z delegacją Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego.
 • Duchowni chaldejscy zawieszeni
  Patriarcha Babilonii dla chaldejczyków Louis Raphaël I Sako wydał 22 października dekret, w którym zawiesił w czynnościach kapłańskich 12 duchownych za naruszenie przepisów i dyscypliny kościelnej. Według dokumentu, bez zgody i zezwolenia przełożonych opuścili oni swe diecezje i wspólnoty zakonne w Iraku, aby wyemigrować za granicę i tam starać się o azyl.
 • Strażacy próbują się dostać do gruzowiska
  W gruzach zawalonej kamienicy wciąż poszukiwane są trzy osoby: to Dariusz Kmiecik, reporter Faktów TVN, jego żona - Brygida Frosztęga, wydawca magazynu reporterów TVP Katowice oraz ich 2-letni syn.
 • Franciszek: Bóg jak bezkresne morze
  "Nie można być chrześcijanami bez łaski Ducha Świętego, który daje nam siłę do miłości" - powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
 • Parlament Rwandy zbulwersowany
  Parlament Rwandy potępił brytyjską stację BBC za nadanie dokumentu dotyczącego ludobójstwa z 1994 r. dokonanego przez bojówki Hutu, na ludności Tutsi. Rada zatwierdziła rezolucję wzywającą rząd do wprowadzenia zakazu BBC w Rwandzie i oskarżenia twórców o zaprzeczanie ludobójstwu.
 • Kościół szpitalem polowym (prawie dosłownie)
  Siedem osób odniosło obrażenia po wybuchu gazu w kamienicy w centrum Katowic. Proboszcz pobliskiego dominikańskiego kościoła Przemienienia Pańskiego otworzył świątyni, by mogły się w niej schronić ofiary i ratownicy.
 • Eksplozja gazu w Katowicach
  Nad ranem doszło prawdopodobnie do wybuchu gazu i pożaru kamienicy w Katowicach przy ul. Sokolskiej. Kilka osób zostało przetransportowanych do szpitali. Jedna z nich, najbardziej poszkodowana, trafiła do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.
 • Pixel
  Czego pod żadnym pozorem nie podgrzewać w mikrofali? Jakie rozmiary osiągają i gdzie występują największe ćmy świata? Czym jest 'efekt koktajlowy'?
 • 2 zabitych w strzelaninie w parlamencie
  Uzbrojony mężczyzna zastrzelił w środę kanadyjskiego żołnierza w pobliżu parlamentu w Ottawie, a następnie wbiegł do budynku, gdzie wywiązała się strzelanina. Według policji w ataku mogło brać udział nawet trzech napastników; jeden został zabity.
 • Wyczulone zmysły
  – W życiu można być fajtłapą albo zaradnym i samodzielnym, i to dotyczy tak samo niewidomych, jak i zdrowych. Brak wzroku czasem denerwuje, ale nie zwalnia z życia i obowiązków – mówi Józef Tarasewicz.
 • Misjonarz jest jak USB
  – Raz, gdy byłem w gościnie u muzułmanów, i usłyszeliśmy dzwon z kościoła, jeden z nich powiedział: – Zbieraj motor i jedź do domu. Masz modlitwę.
 • Zabytkowy, a jak nowy!
  – Taki remont zdarza się raz na 200 lat – mówi ks. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Płocku.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego