środa, 3 września 2014 roku
Imieniny: Izabeli Szymona
Polish English French German

Jedlnia Kościelna Parafia

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„ROK WIARY” w Kościele katolickim

„Panie, przymnóż nam wiary”. (Łk 17,5)

Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiedział, że 11 października 2012 r. rozpocznie się w całym Kościele katolickim
Rok Wiary.
Będzie on związany z 50. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i zakończy się 24 listopada 2013 r
.w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Papież wyraził nadzieję, że Rok Wiary "rozbudzi w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni". Wiarę ułomną a nawet  jej brak wyraża bowiem postawa wybierania sobie z dziedzictwa wiary Kościoła tego, co subiektywnie pasuje i tworzenia jakiejś wiary w Boga na własny wzór i według swoich potrzeb.

Dzień rozpoczęcia Roku Wiary, to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI stwierdza, że Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Papież przypomina słowa . Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego”.              Lektura Katechizmu Kościoła może pomóc nam odnowić, przypomnieć sobie całą treść wiary. Trudno mówić o wierze, jeśli nie wiemy, w co wierzymy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy jak poucza nas o tym sama Ewangelia - chcą zamieszkiwać w sercu człowieka.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze w swoim liście Porta fidei, że w Roku Wiary będzie ważne przypomnienie historii naszej wiary, w której przeplatają się niezgłębiona tajemnica świętości i niestety także obecność grzechu. Podczas, gdy pierwsza z nich ujawnia ogromny wkład, jaki wnieśli ludzie wierzący we wzrost i rozwój wspólnoty poprzez świadectwo swego życia, to druga musi prowokować w każdym szczere i trwałe dzieło nawrócenia, by doświadczyć miłosierdzia Ojca, który wychodzi na spotkanie każdego człowieka.

Wiara pozwala nam dostrzegać wszędzie ślady działania Boga, rozumieć, że jest On obecny w nas, w naszym życiu duchowym, psychicznym, fizycznym. Jeśli będziemy umieli widzieć wszędzie Boga, nasza modlitwa stanie się modlitwą wiary, będzie modlitwą nie tylko słów, ale również modlitwą spojrzenia, podziwiania świata, modlitwą wdzięczności za wszystko, czym Bóg nas obdarza. Wiarę poznajemy po owocach. Dlatego Jezus łączy naukę o wierze z zachętą do kształtowania w sobie postawy sługi, który kieruje się w życiu miłością czystą i bezinteresowną.

 

  

 

                                                                                                        oprac. ks. Janusz Smerda

 
Najnowsze
 • Antymafijny ksiądz na celowniku cosa nostry
  Przebywający w więzieniu były szef sycylijskiej cosa nostry Totò Riina wydał wyrok śmierci na włoskiego księdza będącego założycielem stowarzyszenia Libera, które skupia 1300 organizacji walczących z mafiami we Włoszech.
 • Kard. Raï: albo zatrzymamy dżihadystów, albo...
  Państwo Islamskie wykorzystuje z premedytacją brak reakcji świata Zachodniego.
 • NATO rozdarte
  Ze szczytem NATO w Walii wiązane są duże oczekiwania; niektórzy twierdzą wręcz, że będzie to najważniejszy szczyt od 1989 roku., oczekując silnej reakcji Sojuszu na agresję Rosji na Ukrainie. Ale zachodnie kraje nie chcą iść na zbytnią konfrontację z Moskwą.
 • Ekspert od zarządzania o przywództwie papieża
  Papież Franciszek zainspirował specjalistę od zarządzania Jeffreya Kramesa do napisania książki nt. kierowania zespołem ludzi z pokorą i z sukcesem. Publikacja „Lead with humility: 12 Leadership Lessons from Pope Francis” (Szefować z pokorą: 12 lekcji przywództwa papieża Franciszka) trafi do amerykańskich księgarń 16 września.
 • "Dla nich sprawy Ducha są szaleństwem"
  Władza chrześcijanina pochodzi od Ducha Świętego, a nie z ludzkiej mądrości czy też dyplomów w dziedzinie teologii - podkreślił Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty.
 • Katolickie radio nadal nie może nadawać
  Katolickie radio Bakhita w Dżubie nadal nie może nadawać swego programu. 16 sierpnia zostało ono zamknięte przez władze Sudanu Południowego, gdyż w swych serwisach informacyjnych przedstawiło także punkt widzenia zbrojnej opozycji. Redaktor naczelny rozgłośni Ocen David Nicholas był więziony.
 • Narkomani niewieścieją
  Mężczyźni powinni pomyśleć dwa razy zanim sięgną po narkotyki, zarówno ze względu na szkodliwość uzależnienia, jak i uboczne efekty leczenia. Badania wykazały że terapia metadonem obniża poziom testosteronu do takiego, jak u kobiet.
 • Można manipulować wspomnieniami?
  Grupa badaczy japońskich i amerykańskich wykazała na myszach, że pamięcią można manipulować: złe wspomnienia można zamienić na dobre i odwrotnie - pisze "Nature". Jako przełącznika wspomnień użyto światła, a nie leku lub elektrowstrząsów.
 • Zagrali pod patronatem papieża
  Z udziałem wielkich gwiazd włoskiej i światowej piłki na Stadionie Olimpijskim w Rzymie odbył się w poniedziałek wieczorem międzyreligijny mecz dla pokoju. Patronował mu papież Franciszek, który w połączeniu na żywo z Watykanu pozdrowił zawodników i kibiców.
 • Przerażające zeznania ocalałych z "pól śmierci"
  Amnesty International oskarżyła we wtorek dżihadystów z Państwa Islamskiego o dokonywanie czystek etnicznych i zbrodni wojennych na północy Iraku. Mniejszości etniczne i religijne padają tam ofiarami masowych egzekucji.
 • USA przeprowadziło operację w Somalii
  Amerykańskie wojsko przeprowadziło w poniedziałek operację przeciwko islamistycznym bojownikom z ugrupowania Al-Szabab w Somalii - poinformował rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby. Szczegóły operacji nie są znane.
 • Przez rok można zrobić więcej
  - Wolontariusz wyjeżdża z przekonaniem, że daje siebie, nie biorąc nic w zamian. Ale tak naprawdę jest odwrotnie, czujesz, że to Ty zyskałeś najwięcej - tłumaczy Czarek.
 • Nie umrę, ale żył będę!
  Trzeba o tym głośno wołać, by nikt nie zwątpił w potęgę dobra.
 • KONKURS: Modlitwy dla najmłodszych
  Jak uczyć małe dziecko modlitwy, by była dla niego zrozumiała i atrakcyjna?
 • Patriarcha Cyryl cynicznie kłamie?
  Niekanoniczny patriarcha kijowski Filaret w liście do patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja skomentował niedawny list patriarchy moskiewskiego do tego samego odbiorcy.

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPOJNOSCI Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego