Już po raz XII, 17 czerwca 2018r. (niedziela), odbył się w Jedlni „Festyn Przeciw Niepamięci". Tym razem poświecony 100 - leciu Niepodległości Polski. Dla uczczenia tego dnia wystąpiła młodzież i dzieci z koncertem pieśni patriotycznych pod dyrygenturą Ł. Kęski. Następnie wysłuchaliśmy wykładu dr Piotra Wdowskiego - „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI".

Uroczysta Msza Święta dziękczynna poświecona była 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 50. leciu kapłaństwa ks. Klemensa Dei. Mszy przewodniczył sam jubilat Salezjanin ks. Klemens Deja od początku kapłaństwa pracujący na misjach w Brazylii. Mszę św. koncelebrowali także ks. Tadeusz Niewęgłowski z Łodzi, ks. prof. Edward Warchoł nasz rodak, obecnie emeryt, i ks. proboszcz Janusz Smerda. Ks. Tadeusz Niewęgłowski ze wspólnoty Salezjanów przyjaciel ks. Klemensa, w homilii przypomniał ducha salezjańskiego i sylwetkę św. Jana Bosko założyciela Salezjanów a także owocną historię pracy ks. Klemensa wśród brazylijskich Indian.

Po mszy dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy, w przedsionku kościoła, ufundowaną przez parafian Jedlnia, w hołdzie poległym za Ojczyznę wolną w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości. W imieniu Sybiraków, więźniów sowieckich obozów koncentracyjnych odsłaniały: Maria Szegda urodzona w 1925, Danuta Szegda-Pestka, urodzona w obozie na Syberii. Odznaczone przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru. W imieniu Rodzin Katyńskich, obrońców Kresów: dr historii Piotr Wdowski, którego dziadek stryjeczny, Stanisław Wdowski, pełniąc służbę poległ 13 września 1939 w obronie Lwowa w czasie natarcia wojsk niemieckich, a dziadek wujeczny Jan Przyrowski podporucznik rezerwy41 Suwalskiego Pułku Piechoty zginął 17 września 1939 - zastrzelony przez sowietów podczas obrony Lwowa. W imieniu żołnierzy walczących na wszystkich frontach Europy: Janusz Kluź, z rodziny sierżanta Józefa Kluzia, z 5 batalionu saperów, urodzonego 1911 r. w Jaścach, który poległ 19 maja 1944 r. podczas szturmu wzgórza Monte Cassino. W imieniu rodzin, których bliscy zostali zamordowani w niemieckich obozach zagłady: Jolanta Borkowska (z domu Lipińska), której dziadek Jan Lipiński poniósł męczeńską śmierć w Gross-Rosen. W imieniu wszystkich kapelanów poległych podczas walk, zamordowanych w sowieckich i niemieckich obozach koncentracyjnych: ks. Klemens Deja, który pełnił służbę misyjną w Brazylii a dzisiaj świętuje jubileusz 50. Kapłaństwa.

Po przejściu „na ogrody plebańskie", rozpoczęliśmy część artystyczno- zabawową: występowały zespoły dzieci ze szkół z Jedlni i z Jaroszek - zespół „Cyraneczka", orkiestra „Boni Angeli" (pod kierunkiem Zbigniewa Bidzińskiego) zespoły ludowe: „Półborzanki (Augustów), „Kontrast" (Pionki) , „Królewskie Źródła" i Krzysztof Skrzek (Jedlnia), Schola i zespół „Dzieci Pana Łukasza" (Łukasz Kęska), zespół „Glaca" (Michał Szlachcic), zespół „Lustro" (Konrad Przerwa -vocal, Grzegorz Kowalczyk -gitara, Jacek Falkiewicz - gitara, Mirosław Kundys -bas, Artur Sulikowski -perkusja) - zaprezentowali w autorskiej interpretacji pieśni patriotyczne, oraz zespół „Chomicz Band". Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie, potańczyć wziąć udział w quizie, zjeżdżać na zjeżdżalni, spróbować sił w zabawach sprawnościowych, by potem skosztować smacznych pierogów u P. Jadzi i potraw z grilla.

Podczas uroczystości Kapituła Odznaczenia, działająca w imieniu „Stowarzyszenie Jedlnia" i par. św. Mikołaja, nadano honorowe odznaczenia „Angelus Regalis" /królewski anioł/ członkom Stowarzyszenia za wytrwałą i ofiarna służbę dla społeczności jedlnieńskiej. Królewskim Aniołem uhonorowani zastali: Marta Pająk, Jadwiga Warchoł, Piotr Wdowski.

Duże podziękowania należą się Naszym Gospodyniom, które jak co roku przygotowały domowe ciasta i przez kilka godzin wydawały kawę, herbatę i słodkości. Zabawa przy gwiazdach była nagrodą dla wytrwałych.
                                       Szersze informacje udostępniamy w miesięczniku Nasza Jedlnia

                                                                                                                                                                                                                          autor. Danuta Szegda
obejrzyj zdjęcia

 

Msze Święte

w niedziele:
7:00, 9:00, 12:00, 16:00

w tygodniu:
7.00, 18:00

Ewangelia na dzis

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Poniedziałek 2018-07-23, Święto Św. Brygidy, Zakonnicy
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, jeżeli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com